W jasnych, dobrze oświetlonych wnętrzach lepiej się pracuje i odpoczywa. Niestety mała ilość promieni słonecznych od listopada do marca oraz okna z wystawą północną ograniczają dostęp do naturalnego światła dziennego.
Przebywanie w zbyt ciemnych pomieszczeniach nie wpływa pozytywnie na nastrój i koncentrację (a to drugie jest szczególnie ważne w czasach, gdy dom coraz częściej pełni także funkcję biura). Jak skutecznie rozjaśnić mieszkanie? Czasem wystarczy jedynie nieco przearanżować wnętrze! Oto 5 sprytnych sposobów na rozświetlenie kuchni, salonu, gabinetu lub jadalni.Dobierz odpowiednie oświetlenie
Jeśli szukasz sposobu na rozjaśnienie wnętrza, do którego dochodzi zbyt mało słońca, zwróć uwagę na to, czy światło pochodzące z lamp dociera do wszystkich zakamarków. Odpowiedni dobór oświetlenia sprawi, że nawet małe pomieszczenie stanie się bardziej przestronne i przytulniejsze. Pamiętaj, że jedno źródło światła to zdecydowanie za mało – nawet we wnętrzu o stosunkowo niewielkim metrażu.
Centralne oświetlenie powinno dopełniać światło punktowe np. kinkiet lub lampa podłogowa. Zadbaj o to, żeby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone. W salonie oprócz lampy sufitowej niezbędne będzie oświetlenie stołu, przestrzeni wypoczynkowej oraz blatu roboczego (jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym). Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji do różnych wnętrz.
1. Oświetlenie centralne
RONDO PL FI60/6 Plafon – plafon w drewnianej oprawie dający energooszczędne, ledowe światło to świetny wybór do nowoczesnego salonu, ale nie tylko! Dobrze sprawdzi się także w kuchni, przedpokoju, a nawet łazience. Plafony umieszczane bezpośrednio pod sufitem doskonale nadają się do niewysokich pomieszczeń w blokach mieszkalnych. Mogą być stosowane jako główne źródło światła.
STUDIO LS-S3 Lampa Sufitowa – metalowy korpus i jasny abażur z tkaniny w kolorze ecru lub cappuccino to świetne rozwiązanie do salonu, jadalni, a także gabinetu. Nie tylko równomiernie rozświetli pomieszczenie, ale nada mu także eleganckiego klimatu.
2. Oświetlenie stołu i części jadalnej
SCANDIC K Ż4 S Żyrandol – nowoczesny żyrandol w metalowej oprawie świetnie sprawdzi się jako oświetlenie uzupełniające nad stołem w kuchni lub jadalni. Ten model szczególnie polecamy do wnętrz w stylu skandynawskim lub industrialnym.
3. Oświetlenie przestrzeni wypoczynkowej
Salon to miejsce, w którym odpoczywamy i nabieramy sił. Odpowiednie oświetlenie mebli wypoczynkowych pozwala nie nadwyrężać wzorku podczas czytania książek, przeglądania prasy, pracy na komputerze lub tablecie czy oglądania telewizji. Najczęściej wybierane oświetlenie mebli wypoczynkowych to kinkiety oraz lampy podłogowe.
BD K K2 Kinkiet podwójny – to eleganckie rozwiązanie do tradycyjnych wnętrz. Lampa została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić jak najbardziej precyzyjne ustawienie strumienia światła. Doskonale sprawdzi się na ścianie nad sofą lub fotelem wypoczynkowym.
TWIN LP-R Lampa Podłogowa – model o nieco futurystycznym kształcie sprawdzi się w nowoczesnym salonie. Lampa została wykonana z wysokiej jakości metalu oraz tkaniny dostępnej w kilku kolorach: od klasycznej czerni po delikatne odcienie szarości i ecru.
Pamiętaj, że w ciemnym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się żarówki o białej lub neutralnej barwie!
Jasna kolorystyka ścian
Dobór oświetlenia ma ogromne znaczenie, ale w pomieszczeniach, do których dociera niewiele promieni słonecznych, warto zadbać także o odpowiednią kolorystykę ścian. Nie bój się jasnych barw! Postaw na klasyczną, neutralną biel lub odcienie beżu. W salonie posiadającym niewielki dostęp do światła dziennego świetnie sprawdzi się także pastelowy róż, mięta, brzoskwinia czy błękit. W małych, słabo oświetlonych pomieszczeniach unikaj ciemnych barw na dużych powierzchniach.
Oprawy okna – co zmienić?
Spraw, by do salonu, kuchni czy jadalni wpadało jak najwięcej światła dziennego. Zrezygnuj z długich firan do samej ziemi i ciężkich zasłon w ciemnych kolorach. Postaw na nowoczesne żaluzje lub rolety, które pozwolą Ci regulować dopływ światła w zależności od potrzeb.
Dobierz jasny kolor podłogi
Jeśli chcesz jedynie nieco rozjaśnić pomieszczenie, nie musisz zrywać podłóg w całym domu. Jeśli jednak właśnie planujesz remont, postaw na panele w jasnych kolorach. W ciemnych wnętrzach świetnie sprawdzi się jasne, krajowe drewno takie jak jesion czy dąb.
Boisz się, że drewniana podłoga w kuchni, jadalni lub salonie szybko się zniszczy? Postaw na jasne płytki imitujące drewno, które nadadzą pomieszczeniu przytulności i będą służyć przez wiele lat.
Meble i dodatki które pomogą rozjaśnić przestrzeń
Czy wiesz, że możesz rozjaśnić pomieszczenie także za pomocą odpowiednio dobranych mebli i dodatków? Wybierz meble o prostych kształtach, które nie będą nadmiernie przytłaczać. Obawiasz się, że białe ściany sprawią, że salon lub jadalnia będą zimne i mało przytulne?
Zadbaj o dodatki, które nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego klimatu np. ciepłe koce, poduszki i miękkie dywany. Nie zapomnij o lustrach, które optycznie powiększą każde wnętrze. W salonie o niewielkim metrażu połączonym z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzi się lustro wiszące na ścianie.
Rozświetlenie ciemnego mieszkania – krótkie podsumowanie
Niewielka ilość światła słonecznego w mieszkaniu nie oznacza, że jesteśmy skazani na przebywanie w ciemnym i mało przytulnym pomieszczeniu. Wystarczy dobrać odpowiednie oświetlenie i nieco przearanżować przestrzeń, stawiając na jasne kolory ścian, podłóg i mebli oraz przytulne dodatki. Efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć!