Często zastanawiacie się jak jaką barwę światła wybrać do oświetlenia konkretnego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu? Dobór odpowiedniej barwy zależy głównie od przeznaczenia danego pomieszczenia a tym samym wybór ten ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Inną barwę zastosujemy w pomieszczeniu do wypoczynku, a inną w miejscu gdzie będziemy chcieli popracować.Zacznijmy więc od tego jakie rozróżniamy barwy w żarówkach LED-owych, które są dziś najczęściej stosowane oraz czym w ogóle jest temperatura barwowa i co to jest Kelwin?
Temperatura barwowa to nic innego jak obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, a prościej – jest to kolor światła jaki emituje konkretna żarówka. Natomiast Kelwin (K) to jednostka temperatury w tzw. układzie SI, czyli układzie jednostek miar, która określa ten kolor. Im niższy jest wskaźnik Kelwinów tym barwa jest cieplejsza (żółta), im wyższy tym barwa jest zimniejsza (biała a nawet niebieska). Żeby to lepiej zrozumieć skupmy się na trzech najczęściej stosowanych rodzajach barw czyli ciepłej (2200 – 3200K), neutralnej (3300 – 4500K) i zimnej (4600 – 5000K).
Barwa ciepła jest najbardziej zbliżona do światła żółtego. Najlepiej sprawdzi się ona w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. Źródła o takiej barwie emitują bardzo przyjemne światło, które wprowadza przytulną atmosferę, dlatego nadają się do oświetlenia zarówno salonu jak i sypialni. Oświetlenie ciepłe sprzyja uspokojeniu i wyciszeniu dlatego jest najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach.
Barwa neutralna jest idealnym kompromisem między światłem ciepłym a zimnym. Jest najbardziej uniwersalna, pasuje do każdego pomieszczenia i stylu, a co najważniejsze nie męczy oczu. Najczęściej wybierana do oświetlenia kuchni lub łazienki, ze względu na to, że oddaje rzeczywisty kolor oświetlanych przedmiotów. Z powodzeniem oświetli również korytarz czy domowe biuro lub gabinet. Jest również świetnym wyborem dla tych, którzy nie wiedzą na jaką barwę światła się zdecydować.
Barwa zimna na ogół nie jest stosowana w domach i mieszkaniach, czasami stanowi jedynie dekoracyjny kontrast do oświetlenia głównego. Barwa ta z uwagi na jasne światło jakie emituje oraz fakt, że najbardziej pobudza nasz organizm do intensywnej pracy, znajduje zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach i garażach. Czyli wszędzie tam, gdzie nasza aktywność jest największa.Od barwy światła w bardzo dużym stopniu zależy wygląd oświetlanych przedmiotów i całego pomieszczenia, ale najważniejsze jest, abyśmy się dobrze przy takim świetle czuli, żeby nas nie męczyło, żeby korzystanie z naszego mieszkania lub domu było przyjemne i sprzyjało zarówno odpoczynkowi, jak i zabawie oraz pracy.
Właściwie we wszystkich lampach wnętrzowych, które produkujemy i w których są zintegrowane źródła LED stosujemy dwie barwy 3000K lub 4000K. Są to najpopularniejsze barwy do użytku domowego. W pozostałych oprawach umożliwiamy stosowanie dowolnych źródeł najczęściej z trzonkiem E27 lub E14. Te źródła również dostępne są w ciepłej i zimnej barwie.